OPAKOWANIE
Przyjmuje się, że opakowanie wprowadzone na rynek zamieniają się w odpady, bo znajdujące się w nich produkty zostały odpakowane i użyte, a opakowanie wyrzucone. Może nie zawsze od razu, ale w zdecydowanej większości przypadków tak. Wydaje się nam, że wiemy, co to jest opakowanie – przecież to pudełko na buty, słoik na ogórki, słoik z kremem, tubka na pastę, torba z tworzywa sztucznego na kapsułki do prania, kartonowe pudełko na klocki itp.
Przepisy ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, za opakowanie uznają wyrób, w tym wyrób bezzwrotny, wykonany z jakiegokolwiek materiału, przeznaczony do przechowywania, ochrony, przewozu, dostarczania lub prezentacji produktów, od surowców do towarów przetworzonych.
Niby proste, a jednak nie do końca, bo kolejne ustępy definicję tą komplikują na tyle, że został wprowadzony przykładowy wykaz wyrobów, które uznaje się, a które nie, za opakowania. Podajemy kilka naszych ulubionych przykładów.
Za opakowanie uznaje się między innymi rolki, na które nawinięty jest giętki materiał jak np. papier toaletowy, ozdobne podkładki pod ciasto, ale tylko wtedy, gdy są sprzedawane z ciastem, wieszaki na ubrania sprzedawane z ubraniami, folię pokrywającą opakowania płyt, jednorazowe talerze i kubki, doniczki kwiatowe służące wyłącznie do sprzedaży i transportu roślin.